במסגרת המאבק בהתפשטות נגיף הקורונה, השנה עלינו לציין את חג שמחת תורה בצורה אחרת. אין לארח, אין להתארח, ותפילות והקפות מותרות רק בשטח פתוח, בקבוצות של עד 20 איש ותוך שמירת מרחק ועטיית מסכה

חג שמחת תורה מצוין ביום שבת, 10.10.2020. בחג זה נהוג לערוך את טקס ההקפות, במהלכו מקיפים את הבימה של בית הכנסת בריקודים עם ספרי התורה. עם זאת השנה, המגבלות החלות עלינו במסגרת המאבק בנגיף הקורונה עקב מצב התחלואה לא מאפשרות לנו לציין את החג באופן שבו אנו רגילים.

אין ספק כי המצב הנוכחי מציב אתגרים לא פשוטים. החגים מזוהים בדרך כלל עם התכנסות המשפחה המורחבת, אותה לא ניתן לקיים השנה. מה קובעות ההנחיות וכיצד נוכל לציין את החג בהתאם, ובאופן החגיגי ביותר שאפשר?

סעודות החג

בערב החג, שמתקיים השנה בערב שבת, נקיים הדלקת נרות, קידוש וסעודה חגיגית. השנה, ההנחיות אוסרות על יציאה מהבית למעט מרחק של 1,000 מטר, או לצרכים חיוניים ומקרים שהוחרגו מהגבלה זו. בנוסף, חל איסור לארח ולהתארח על אנשים שאינם מתגוררים דרך קבע באותו מקום המגורים.

בהתאם לכך, כל אחד ואחת מאיתנו נדרשים לציין השנה את החג בבית, רק עם מי שמתגורר איתנו תחת אותה קורת הגג, ולהימנע ממפגש עם בני משפחה אחרים כדי שלא לסכן את בריאותנו ובריאותם. לכן נקיים את הסעודה אך ורק עם בני המשפחה הגרעינית.
כדי לשמור על תחושת המשפחתיות ועל קשר עם סבא, סבתא וקרובים נוספים, אפשר לערוך ארוחה נוספת, מעט לפני כניסת החג, ולקיים אותה בסוכה. במהלך הסעודה נערוך שיחת וידאו משותפת עם בני משפחה שאינם גרים איתנו, כשכל אחד אוכל בביתו. אמנם זו אינה סעודת החג עם קידוש של ליל שמחת תורה, אך זו בהחלט ארוחה חגיגית שבכוחה להפיג את הבדידות ולטעת שמחה, התרגשות ותחושה של ביחד.

תפילות

חלק משמעותי מחג שמחת תורה הוא בית הכנסת, בו מתקיימות תפילות החג הרגילות, מנהג ההקפות, וכן תפילת הגשם והזכרת נשמות. עם זאת השנה, בהתאם להנחיות, חל איסור קיים תפילות בבתי הכנסת.
ניתן לקיים את התפילות אך ורק בשטח פתוח, ברדיוס של עד 1,000 מטר מהבית ובכפוף למגבלות ההתקהלות של עד 20 איש, עטיית מסכה ושמירת מרחק.

הקפות

גם את המנהג העיקרי המזוהה עם החג, ההקפות, יש לבצע השנה בשטח פתוח ובכפוף למגבלות ההתקהלות של 20 איש, עטיית מסכה ושמירה על מרחק של 2 מטרים בין אדם לאדם.
בנוסף יש לקצר ככל הניתן את ההקפות המשותפות ולהקפיד שלא לתת ידיים אחד לשני במהלך הריקודים. במקום זאת, כל אחד ירקוד במקומו, והמחזיק בספר התורה יעשה זאת לבד במרכז המעגל, רחוק מכולם.

שמחת תורה