פתיחת שנה"ל ה'תשפ"ב- איגרת להורים

איתן בר דרור מנהל אגף החינוך

הורים יקרים,

בכל תחילת שנה מתנגנת בראשי התפילה.  "אָבִינוּ מַלְכֵּנוּ תְּהֵא הַשָּׁעָה הַזֹּאת שְׁעַת רַחֲמִים וְעֵת רָצוֹן מִלְּפָנֶיךָ"  בכל שנה אנו עומדים לפני בורא עולם ומבקשים להשאיר את הקשיים מאחור, לעורר רחמים ולאפשר התחלות חדשות. והשנה על אחת כמה וכמה. עברנו שנה לא פשוטה. בחצור ובעולם כולו. התמודדנו עם מגפה עולמית שהביאה אתגרים בריאותיים, כלכליים, נפשיים ורגשיים. ופתאום התפילה "אָבִינוּ מַלְכֵּנוּ מְנַע מַגֵּפָה מִנַּחֲלָתֶךָ" קבלה משמעות גדולה ושונה. במערכת החינוך הרגשנו הכל בעוצמה רבה. כיתות, סדר יום, ולמידה הפכו להיות דבר שאינו מובן.

השנה, זו לא רק תפילה. זו גם ידיעה. כבר עתה אנו יודעים בוודאות כמה שונה תהיה השנה שמתחילה היום. זו שנה שמתחילה בצל קורונה. וגם בה נהלים אחרים, התנהלות אחרת, אתגרים אחרים. ובאותה מידה, ובגלל אותם אתגרים, יהיו בה גם הזדמנויות, והתפתחות ושינויים לטובה,   שינויים המואצים לטובה שהקורונה הביאה עמה למערכת החינוך. דווקא מתוך אילוץ וקושי, מגיעים אל החידוש, היוזמה וההתפתחות. השנה הזו תהיה שנה מורכבת, ומאתגרת, ובע"ה גם עת רצון לשינויים.

אגרת זו סוקרת את העקרונות והתכנית להפעלת מערכת החינוך בשנה זו, בהתייחס למסגרת הלימודים, לנהלים, ולדגשים שחשוב לשים לב אליהם ולקיימם .

רציפות הלמידה

רציפות התפקוד של מערכת החינוך הינה יעד לאומי ראשון שקבע משרד החינוך, במיוחד בשנה זו שבה מערכת החינוך נדרשת לצמצם קשיים רגשיים, חברתיים ולימודיים שצברו התלמידים בשנות הלימודים תש"ף ותשפ"א. מערכת החינוך בחצור תתבסס על עקרונות הפעולה שהתווה משרד החינוך, תוך השתדלות לתת מענה מיטבי ומקיף ככל הניתן לתלמידים ולהורים. תפקידנו הוא לשמור על ילדי חצור ,לתת להם מרחב בטוח ללמידה, ולעשות ככל יכולתנו על מנת שהלמידה תהיה רציפה ,סדירה ומשמעותית.

הלמידה בחצור תתקיים באופן הבא

גני ילדים וצהרונים: למידה על פי מערכת השעות הקבועה בכל ימות השבוע.

כיתות א'-ו': למידה בהיקף מלא כבשגרה, 6 ימים בשבוע .

כיתות ז'-ח': למידה בהיקף מלא כבשגרה, 6 ימים בשבוע .

כיתות  ז'-י''ב: למידה בהיקף מלא כבשגרה, 6 ימים בשבוע .

חינוך מיוחד: למידה על פי מערכת הלימודים הרגילה במוסד החינוך ובהתאם להגבלות, אם יהיו.

פתיחת שנה לאור הקורונה

כפי הידוע לכולנו מצב התחלואה בחצור קשה, ואחוז גבוה מאוד אצל ילדים מתחת לגיל 12 שלא יכולים להתחסן, וזה מחייב אותנו להתנהלות אחראית ומחמירה, כדי לצמצמם את הסיכון לילדנו. כחלק מהמאמץ הלאומי חולקו בדיקות קורונה ביתיות ושיתוף הפעולה עם ההורים היה מצויין, נא שילחו את ילדכם רק לאחר ביצוע הבדיקה ווידוי שאינו חולה חלילה.

ההורים יגיעו עם התלמידים לפתח בית הספר, וצוות המורים יקבל אותם שם וילווה אותם לכיתות. לצערנו לא יתקיימו טקסים בנוכחות הורים. הצוותים החינוכיים יחדדו שוב לתלמידים את חשיבות ההקפדה על הרגלי נקיון, ריחוק חברתי ועטיית מסיכה בהתאם להנחיות משרד החינוך. אנא הדגישו גם אתם לילדיכם את חשיבות ההקפדה על ניקיון, מסיכה וריחוק. על כל תלמיד חלה חובת עטיית מסכה החל מכיתה א' ומעלה בזמן השיעור בכיתות, במרחבי הלימוד ובכל פעילות חינוכית במבנים/מרחבים סגורים .

חובת לימוד  

חוק לימודי חובה חל באופן מלא כבכל שנה. על תלמידים להגיע לבית הספר ולהשתתף בלמידה פרונטלית או כשנדרש מרחוק. תלמידים המנועים מלהגיע לבית הספר בשל מצב בריאותי מסכן שלהם או של בן משפחה יסדירו את האישורים הנדרשים ואת אפשרויות הלמידה של התלמיד מול מנהל המוסד החינוכי.

אחריות אישית וקהילתית

מציאות זו של התמודדות עם נגיף הקורונה מדגישה ומבהירה לכולנו מה כוחה של הקהילה, ומה השפעתו על היחד. לכל אחד מאיתנו אחריות על כלל באי בית הספר ועל הקהילה הסובבת אותם .

אם נקל ראש בדבר אנו עלולים למצוא עצמנו בסבבים של בידודים, הפסד ימי עבודה להורים וקושי רגשי וחברתי לילדים, וחס וחלילה אף לפגיעה בבריאות. תקופת הקורונה לימדה אותנו על עוצמת קהילת חצור, על הערבות ההדדית והאכפתיות של האחד לשני ולכן אם ננהג באחריות ובהבנה למציאות המורכבת, אם נגלה מעורבות ושותפות בלמידה של ילדינו, נזכה ששנה זו תהיה שונה ותביא עמה גם שינוי לטובה, התפתחות והתקדמות.

"שיפה ושונה תהא השנה אשר מתחילה לה היום"

נשארתם עם שאלות ?

צוות אגף החינוך יעמוד לרשותכם בטלפון 046916907 , ויענה על כל שאלה והתלבטות.

חזון מערכת החינוך בחצור

מערכת חינוך המטפחת ומחנכת בוגר ערכי, משכיל, החותר למצוינות אישית, שותף ותורם לקהילה, בסביבה מוגנת תוך שיווין הזדמנויות.

מידע כללי

מערכת החינוך בחצור הגלילית מורכבת מאוכלוסייה וממגזרים מגוונים-המגזר הממלכתי, ממלכתי דתי, ממלכתי חרדי וחינוך עצמאי. האגף פועל לטובת תלמידי מערכת החינוך, הכשרת הצוותים, התאמת אנשי הצוות לתפקיד הנדרש, הפעלת המרכז לגיל הרך, השרות הפסיכולוגי חינוכי, מועדוניות, קייטנות ועוד...

בישוב פועלים:
23 גני ילדים ( 12 מ"מ וממ"ד, 2 ממ"ח, 1 גן חנ"מ, 10 חינוך עצמאי)
 7בתי ספר יסודיים ( 1 מ"מ, 2 ממ"ד, 1 ממ"ח, 3 חינוך עצמאי)
4 בתי ספר תיכוניים (1 מ"מ, 1 ממ"ד, 2 חינוך עצמאי)
מרכז לגיל הרך
שרות פסיכולוגי חינוכי
2מועדוניות

פדגוגיה ותוכניות משלימות - אגף החינוך מקדם שיתופי פעולה המאפשרים לתלמידים במגזרים השונים, הזדמנות שווה באמצעות המגזר השלישי, רשת אורט, רשת אמית וגורמים ממלכתיים נוספים. שיתוף פעולה זה מאפשר שילוב תוכניות חינוכיות תוספתיות שאינן קיימות בבתי הספר האחרים באזור.
פורום מח"ר (מועצת חינוך רשותית) הינו פורום ייחודיי, המלווה את כלל התכניות הפועלות במערכת החינוך בישוב מתוך כוונה לחזק את התלמיד כפרט ולאפשר חיזוק לימודי משמעותי והשגת תוצאות גבוהות במבחני הבגרות. את התוצאות ניתן לראות בבתי הספר התיכוניים אורט ואמית העומדים על כ 80% זכאות!
רווחת הפרט - בשנים האחרונות נוספנו התוכניות ההוליסטית בשיתוף רשת אורט ועמותת "יעדים לצפון"-תוכניות המחזקות את הפרט, יחד עם תכנית לחיזוק הפרט בגני הילדים. התוכניות נותנות מענה ייחודי לכל תלמיד, על כל הרצף החינוכי, מלידה ועד לסיום יב'.

השקעות - במקביל להשקעות הפדגוגיות מושקעים משאבים רבים גם במישור הפיזי על מנת לאפשר סביבה חינוכית נאותה ומותאמת לעידן החדש, באמצעות סביבות למידה חדשניות. הושקעו משאבים לשיפור המרחב הפנימי והחיצוני בכל גני הילדים, שופרו סביבות הלמידה בכל כיתות האם, בביה"ס היסודיים, והחצרות עברו שדרוג משמעותי, לרווחת התלמידים.
בשנים הקרובות, יתבצע פרויקט "חיזוק מבנים" שנועד למגן את מבני בתי הספר בפני רעידות אדמה, בהשקעה של עשרות מיליוני ₪.

מרכז אזורי - כחלק מהתפתחות מערכת החינוך היישובית ומתן מענה איכותי לתלמידים, בוחרים מדי יום כ 700 תלמידים מיישובי הסביבה ללמוד במערכת החינוך בחצור הגלילית מתוך אמונה שמערכת החינוך האיכותית של חצור הגלילית מאפשרת לילדיהם חינוך ברמה גבוהה יותר מהאפשרויות העומדות לרשותם בכל האזור.

חינוך מיוחד – אגף החינוך רואה לעצמו כיעד לתת מענה ביישוב גם לתלמידי החינוך המיוחד בכדי שלא יצטרכו ל"רעות בשדות זרים". לצורך כך הוקמו מסגרות מותאמות החל בגן ילדים ובהמשך כיתות לקויות למידה בבתי הספר השונים מכיתה א' ועד החטיבה העליונה.

תכנית אסטרטגית בתחום החינוך בחצור הגלילית

בחודש נובמבר 2021 החל להתקיים תהליך קידום תכנית אסטרטגית בתחום החינוך בחצור הגלילית על מנת לטייב את המענים שהרשות מספקת לתושבים. 

ראש המועצה הציג את החזון היישובי של חצור הגלילית אשר תהווה בעתיד מוקד אזורי-כלכלי, ותוביל בכלל התחומים: החינוך, התרבות, התיירות והפנאי. הציג את ההישגים החינוכיים הקיימים בקרב הרשות, ובירך על קידום התכנית האסטרטגית הקמה באגף החינוך.

מנהל אגף החינוך פתח בתמונות הממחישות את התחושה של הנוער שלנו, ואנשי החינוך שמביטים בנו במבט של ציפייה כפי שילד מביט במבוגר ממנו. זאת בהתאם לתהליך החינוכי שנעשה בחודשים האחרונים בשיתוף הרשות ורשתות החינוך אורט ואמי"ת. תהליך המתקשר לפרשת השבוע באמירה "חנוך לנער על-פי דרכו".

במפגש הצגת תכנית האצה אסטרטגית בתחום החינוך. תכנית תלת שנתית אשר בנייתה תהיה בשותפות של ליווי מקצועי מטעם המרכז לחדשנות של רשת אורט, ובשיתוף מלא של צוותי החינוך בתהליך. לצורך התכנית מונתה רכזת יישובית שתתכלל את התכנית.

במסגרת התכנית נבחרו שלושה יעדים הנשענים על הערכים המובילים בהתאמה לחזון היישובי, החזון החינוכי ותהליכי חשיבה לאורך שנים, בהתאמה למאפיינים הייחודיים לחצור הגלילית. ביניהם: חדשנות, מצוינות כתרבות וקהילתיות מתוך הבנה כי חינוך בונה קהילה וקהילה בונה חינוך.

במפגש המכון לחדשנות של רשת אורט הציגו בפני פורום המשתתפים הרצאה להנעת תהליך חשיבה וכתיבת תכנית אסטרטגית ב-6 שלבים. הרצאה שמטרתה הייתה לחלק לשלבים את הדרך להצלחה כנגד כל הסיכויים: 6 שלבים שמהווים מפתח להצלחה.

  1. לרצות – רצון לקחת חלק בתהליך ולהעלות פרויקטים לביצוע.
  2. להאמין – אמונה בדרך ובהצלחת התהליך והפרויקטים שיעלו בהמשך.
  3. להתאמץ – לצאת מאזור הנוחות. 
  4. תכנון – עבודה עם בניית תכנית ותכנון מסודר לפי זמנים. 
  5. להתכוון – שהתהליך יצא לפעול והכוונה תהיה מדויקת.
  6. לנקות – להיפטר מרעשי הרקע שעלולים לפגום בהצלחת התהליך ולבטא פרשנות חיובית לסיטואציה.  

 

בעלי תפקידים ופרטי התקשרות

טבלת אנשי קשר - חינוך
שם תפקיד טלפון נייד מייל
איתן בר דרור מנהל אגף חינוך 04-6916908 052-6070332 eitanb@hatzorg.co.il
שלומית טוביאנה ראש מנהלת גיל רך יישובית 04-6931320 shlomitt@yeadim.org
ליאת כהן מנהלת תוכניות חינוך 04-6916935 liat@hatzorg.co.il
יפעת כהן קב"ס 04-6916946 yifat@hatzorg.co.il
ניצה בן עודיז רכזת גנים 04-6916944 nitsa@hatzorg.co.il
רבקה נאמן מזכירות האגף 04-6916907 revka@hatzorg.co.il
מזכירות המרכז לגיל הרך מזכירות המרכז לגיל הרך 04-6931320
ציונה בוסקילה שירות פסיכולוגי 04-6935146 hatzorpsy@hatzorg.co.il
מאור פיניש קב"ט מוסדות חינוך 04-6916903